Konferencja 2016

Cele

Celem konferencji jest stworzenie platformy wymiany poglądów na temat problemów i perspektyw w zarządzaniu, w ujęciu globalnym i lokalnym, jakie przed teoretykami i praktykami stawia społeczeństwo ryzyka. 
Jest to druga konferencja  z powyższego cyklu tematycznego podjętego przez Katedrę Zarządzania Politechniki Łódzkiej.

Tematyka konferencji ogniskuje się w obszarach współczesnych teorii zarządzania i organizacji, jako domen szczególnie wrażliwych na zmienność, cechującą współczesne społeczeństwo ryzyka. Wymóg kształtowania umiejętności rozpoznawania ryzyka i zagrożeń, formowania świadomości i kształtowania odpowiedzialności, na wielu poziomach, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, jest niezbędnym dla funkcjonowania jednostek i społeczeństw. Zwłaszcza wobec wyzwań globalizacji i glokalizacji w niespokojnym świecie.

Aplikacja w tkankę społeczną określonych metod organizacji i zarządzania determinuje także sferę jakoœci życia jednostek i zbiorowoœci. Wpływa na poziom bytu materialnego, odczuwanego dobrostanu (well-being), zwłaszcza w obszarze zdrowia.

Pojęcie społeczeństwo ryzyka zostało wprowadzone, w dyskurs nad kondycją współczesności, przez niemieckiego socjologa Ulricha Becka. Beck zwracał uwagę, na nieodwracalne skutki rewolucji technologicznej (obecnie także informatycznej), które odciskają piętno na środowisku społecznym i kulturowym. Tworzą zagrożenia i generują ryzyko, trudno lub wcale, niepoddające się przewidywaniom i możliwościom uniknięcia, bądź redukcji. Koncepcja społeczeństwa ryzyka stała się terenem eksploracji różnych dziedzin nauki, wśród których organizacja i zarządzanie pełnią znaczącą rolę.